Home > Allmänt, Politik > 5 år sedan terroristattacken på WTC i New York

5 år sedan terroristattacken på WTC i New York

September 11th, 2006

jaglI 5 år har politiken styrts av agendan att försöka minimera terrorism över hela världen. Vi har givetvis konspirationsteorier och profeter som alltid dyker upp vid katastrofer. Oavsett vilka tokiga eller mindre tokiga idéer man har så kvarstår fakta. Händelsen har förändrat en hel världs syn på säkerhet och trygghet.

Det har också skjutit vår syn på USAs rätt att agera i olika säkerhetsfrågor globalt. På något sätt verkar det som om vi måste leverera en massa information till USA, som vi tidigare skulle vara HÖGST tveksamma att vidarebefodra. Detsamma verkar ju gälla aktioner i vårt eget land, som när två fängslade hämtas av CIA.

Jag anser att EU(och Sverige) måste vara starkare i motvikt mot USA och inte gå USAs ledband. Det är enormt viktigt att se att mänskliga rättigheter och vår integritet får ett återupprättat värde. Idag så ser regeringar över hela världen det som en skyldighet av medborgarna att bli bevakade. Idag lever vi i George Orwells “1984″ eller Aldous Huxleys “Brave new world”. Valet närmar sig och det är väl sorgligt att ingen av alternativen kommer att driva en egen utrikespolitik utan kommer att fortsätta att sitta i knät på USA.

Det som diskuteras för litet är efterverkningarna av kriget mot terrorismen. Vilka skyldigheter och rättigheter har vi som människor i samhället? Varför ska alla bevakas? Är vi alla potentionella terrorister?

Läs mer: 11 september-kommissionens rapport som PDF , DN om 11 september, Wikipedia om 9/11 -2001

På Bloggar.se: , ,

Bengt Allmänt, Politik

  1. September 11th, 2006 at 23:05 | #1

    Håller med men 1984 är väl lite att ta i? Jag tror inte frugan jobbar för Bodström, och säpo störtar ut ur sovrumsgarderoberna om jag säger fel saker ;)

  2. September 11th, 2006 at 23:06 | #2

    Tillägg: fast man vet aldrig…

  3. September 14th, 2006 at 18:48 | #3

    Bra skrivet! Jag håller med.

    /Jon

  1. No trackbacks yet.