Home > Allmänt, Kultur > Lars Vilks bloggar

Lars Vilks bloggar

March 12th, 2007

nimisLars Vilks mannen som skapade Nimis och hans konstnärskap innefattar ju också en kamp mot byråkrati och samhällets trångsynthet driver numer också en blogg. Jag tycker det är spännande med konst som är en kamp mot byråkrati.

Tanke och kraft bakom ett konstnärskap är ofta mycket intressantare än en fulländad teknik. När det kombineras är givetvis det extremt intressant. Tanken kan vara stark som när Dan Wolgers stal Liljevalchs bänkar och sålde de på auktion. Han blev dömd för det, men sålde domstolsbeslutet för det tiodubbla av bötessumman. Tanken i konsten tycker jag är enormt viktig.

Det viktiga i Lars Vilks arbete är just den demokratiska processen för den lilla människan. Friheten att bygga upp något eget och unikt. Rätten att få uttrycka sig.

På Bloggar.se: , ,

Bengt Allmänt, Kultur

  1. March 13th, 2007 at 00:54 | #1

    Vad häftigt! Tack för tipset! Var där för två år sedan och det går ju inte att göra annat än fascineras…

    :)

  2. March 13th, 2007 at 08:13 | #2

    Anton: Jag tycker att det är fascinerande med drivkraft. De som står på sig och faktiskt skapar nytt spelrum.

  3. March 13th, 2007 at 18:59 | #3

    Honom skrev jag lite om i min B-uppsats om en skulptur utställning i Falkenberg. :)

    En av de få konceptionella konstnärer som jag gillar.

  4. March 13th, 2007 at 20:42 | #4

    Sara: Det är ju bra att konst är så mångfaldig och att vi alla har så olika smak…annars skulle den vara väldigt trist…

  5. Frukostflingan
    March 14th, 2007 at 21:46 | #5

    Tack för tipset om bloggen! Det ska bli många trevliga lässtunder framöver, har sett konstverket och är fascinerad över både bygget och kampen mot byråkratin!

  6. March 15th, 2007 at 08:47 | #6

    Frukostflingan: Det är spännande med de nya medierna som gör at kontkten och kommunikationen fler närmare.

  1. October 4th, 2007 at 18:29 | #1