Home > Allmänt, Internet > Rykten om att Google kommer köpa Feedburner

Rykten om att Google kommer köpa Feedburner

Det går rykten om att google är på väg att köpa upp Feedburner och jag tror att de säkert är sanna. Det ligger i linje med deras tidigare inköp och det skulle passa bra med deras adsense program. Dessutom så skulle feedburner också vara en konkurrent om annonser via feeds.

Det är oavsett ett bra köp och i rätt tid. Snart kommer RSS att bli allt större och annonsering via RSS är precis på väg att slå igenom.

Via: Jaiku och Techlifeblog

På Bloggar.se: , , ,

Bengt Allmänt, Internet

  1. May 18th, 2007 at 23:07 | #1

    Digitala annonser är heta just nu, men jag tror det kommer dala med tiden (som allt annat). Har ännu inte blivit påverkad av någon annons, och kommer nog aldrig bli det.

    Kan jag bli av med skiten blir jag bara glad.

  2. May 19th, 2007 at 06:29 | #2

    Daniel: Jag tror inte digitala annonser kommer att försvinna dock kommer de nog att bli mer riktade och anpassade efter innehåll. Vi får nog dras med reklam då det är det som bekostar innehållet.

    Jag har ingen reklam på min privata blogg men annonser på Bild och foto för att kunna få in pengar till familjen. Jag tycker det är bra att man riktar sin annonsering och inte bara spammar ut den. Då är det troligare att den når några som är intresserad.

  1. No trackbacks yet.