Ändring i PUL sedan 1 Januari
Jag har vid ett flertal tillfällen skrivit om PUL och vad som gäller. Det har handlat om bilder och vad man ska tänka på när man publicerar sig på nätet. Sedan 1 Januari är det nya regler som gäller och det innebär en del förändringar. Det är framförallt en upplättning av den gamla lagen. Regeringen har publicerat ett häfte med information om ändringarna.
Två saker slår mig och det är att trots att det idag är en enormt många som publicerar på Internet så är lagarna som styr det väldigt otillgängliga. Jag undrar hur många på Aftonbladets bloggar som bryter mot PUL dagligen. Det andra som slår mig är att det är ett gap mellan den enorma publicering som sker och de lagar som vi faktiskt borde följa.
Upphovsrätt och PUL bryts dagligen. Jag undrar verkligen vad är meningen med lagarna om de inte ska efterföljas? Vem ska kontrollera att dessa efterföljs? Det var en debatt nyligen om att IFPI skulle få polisiära befogenheter, Copyriot har skrivit bra om det. Det vore lika korkat som att låta medborgargarden få häkta folk på gatan.
Informationssamhället kräver nog ett nytänkande både när det gäller lagar och lagars kontrollerande, men jag tror vi ska akta oss för att ge intresseorganisationer eller medborgare befogenheter att agera polis.
Litet kort om ändringarna. Först är det bra att veta vad lagen gäller. Det handlar om behandling av Personuppgifter. Personuppgifter är all slags information som direkt eller indirekt kan hänföras till en fysisk person som är i livet.. Det innebär alltså att det också gäller bilder eller filmer.
Det handlar om att man ska vara litet sansad när man publicerar bilder, filmer och andra personuppgifter.
Behandlingen av personuppgifterna i det ostrukturerade materialet får dock inte innebära en kränkning av den registrerades personliga integritet. Man bör följa följande riktlinjer:
• Behandla inte personuppgifter för otillbörliga syften, såsom förföljelse eller skandalisering.
• Samla inte utan godtagbara skäl en stor mängd uppgifter om en person.
• Rätta personuppgifter som visar sig vara felaktiga eller missvisande.
• Förtala eller förolämpa inte någon annan.
• Bryt inte mot sekretess eller tystnadsplikt.
Det är du som personuppgiftsansvarig som ska se till att ingen kränkning sker. Datainspektionen är den tillsynsmyndighet som ska se till att PUL följs. Lycka till !
Det här är också intressant. Den personuppgiftsansvarige är skyldig att på begäran av den registrerade snarast rätta, blockera (spärra) eller utplåna sådana personuppgifter som inte har behandlats i enlighet med personuppgiftslagen eller föreskrifter som har utfärdats med stöd av lagen. Du måste alltså ta bort eller korrigera uppgifter om någon kommer på dig med att bryta mot PUL.
Jag tror att det skulle vara av godo om regeringen gav ut en bättre skrivelse riktad mot de privata publicister som bloggosfären utgör. Se till att alla som driver bloggtjänster informerar sina användare om vad som gäller angående PUL. De gör det gällande upphovsrätten redan och där är ju snarare problemet att det verkar ligga någon slags tro att eftersom alla bryter mot upphovsrätten kan jag också göra det.
Slutligen om du följer den gyllene regeln så tror jag att det inte är någon fara att du bryter mot PUL. TÄNK innan du publicerar media om andra personer. Det må vara menat som en kul grej, men kan vara otroligt sårande. Tänk alltid hur du själv skulle reagerat om du sett samma sak publicerat om dig innan du publicerar.
Läs mer om: PUL, Upphovsrätt (Sv Wikipedia), Nätuniversitetet om upphovsrätt. Kränkt på Internet? Gör så här (DI). Alterego/Respons skriver bra om PUL.
På Bloggar.se: internet, upphovsrätt, PUL, blogg, bloggosfären





Tack för påminnelsen. Och för uppdateringen. Gillar också att du hänvisar till den Gyllene regeln. Något som jag konsekvent använder i skolan. Alla mina elever känner till den här regeln (tillämpa den är dock något helt annat).
Magistern: Det vore bra om alla kunde följa den så skulle vi ha mycket mänskligare samhälle. Frågar man elever om de själva vill bli kränkta så svarar de nej. Ändå så kränker de andra dagligen. Det är bra att då och då fråga de om de vill bli kränkta själva…och då just göra som du peka på gyllene regeln
“Upphovsrätt och PUL bryts dagligen. Jag undrar verkligen vad är meningen med lagarna om de inte ska efterföljas?”
Självklart behövs alla lagar även om lagens långa arm inte kan se till att de efterföljs av alla och alltid.
Vrider man på resonemanget kan man säga att ex. hastigshetsbegränsingar inte behövs eftersom det alltid finns människor som kommer att strunta i dem.
Wesslan: Jag gissar att det är några fler som faktiskt får böta för fortkörning än de som faktiskt får böta för upphovsrättsbrott och brott mot PUL…
Helst med tanke på alla som lägger upp upphovsrättsskyddade bilder…
Jag förordar inte att vi ska ta bort lagarna. Vi måste finna modeller för att se till att de efterföljs och att man informerar för vad som gäller. Jag gissar att ALLA vet att det är ett brott att köra för fort, men jag tror inte alla är medvetna om att det är ett brott att ta en bild från aftonbladet och lägga upp den på sin blogg.
Genom mitt arbete kommer jag dagligen i kontakt med frågeställningar runt PUL. Jag håller med dig om att gemene man har svårt att tillgodogöra sig reglerna runt PUL då de kan tyckas svårtillgängliga. Men, och här kommer det oundvikliga men:et; Om alla använde lite sunt förnuft så skulle man förstå att man inte får ta vilken bild som helst och använda den för sina egna syften.
Förresten skulle applicaringen av lite sunt fönuft förbättra vårt samhälle i övrigt…
Wesslan: Jag håller med till fullo. Sunt förnuft och gyllene regeln vore bra om folk tillämpade…
Här länkat tillbaka, inläggen kompletterar varandra.
Fick en annan tanke av din text. PUL och blogg alias, undra om man räknas som en person enligt PUL i ett påhittat namn. Vem kränker/förtalar man då?
Alter Ego: Du är aldrig anonym. Tjänsten eller ISP är skyldiga att lämna ut dig om du begår brott. Kan ju vara svårare om man är anonym och känner sig kränkt. Då är det ju svårt att säga att det är mot en person.